Útifű maghéj - Psyllium husk

Útifű maghéj (Psyllium husk)

Psyllium husk – a "szuperétel". Kevés olyan hatékony növényről tudunk, amelynek pozitív hatásai olyan sokrétűek volnának, mint az útifű maghéjé, más néven psylliumé. Manapság sokan hajlandóak tenni az egészségükért természetes életmóddal, rendszeres mozgással és gyógykúrákkal.

Azonban sajnos jóval többen vannak azok, akik évekig fogyasztják a civilizációs étrend cukros, mesterségesen finomított és adalékanyagokban bővelkedő „remekeit”, majd a következményektől – ami a savasodás, elhízás, különféle emésztő-, érrendszeri és egyéb betegségek – gyorsan szeretnének megszabadulni. Azt szokták mondani, hogy csodaszerek márpedig nem léteznek.

Erre azonban rá kell cáfolnunk, ha megismerjük az útifű maghéjat. Hét alapvető dologra van szükségünk szervezetünkben az élethez:

fehérjére, szénhidrátra, zsírra, vitaminra, ásványi anyagokra, rostra és vízre. Ételeink többségéről azonban elmondható, hogy rendkívül szegény rostokban, ellenben bővelkedik zsírokban, szénhidrátban és különösen a hús és tejtermékek a kelleténél több fehérjében. Ezeknek a megemésztése nagy mennyiségű bomlásterméket képez, melynek egy része lerakódik bélcsatornánkban.Legkevesebb bomlástermékkel a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása jár, míg a legtöbb az állati eredetű ételek esetén kell számolnunk. A rostszegény, gyakran félig emésztett ételek foszlányai lerakódnak a bélfalon. Megkeményedett állapotában ezt bélkőnek nevezik. Egy átlagos táplálkozású, 40-50 éves embernél, ennek nagysága akár a 10kg-ot is elérheti! Ez megakadályozza a fontos tápanyagok felszívódását, viszont kedvez az élősködők elszaporodásának. Rekord méretű volt egy 60 kg-os bélkő, melyet tulajdonosából már csak operációval lehetett eltávolítani. A bomlástermékek másik része, amely átjut a vérbe a bélfalon keresztül, elsavasítja szervezetünket és számos betegség okává válik. Egy idő után testünk nem képes semlegesíteni ezeket a savakat, sókat képez belőlük és a zsírszövetbe rakja le azokat. Ez az elhízás egyik legfőbb oka!
 

Ezt a bélkő- és zsírképződési folyamatot képes megakadályozni az útifű maghéj kúraszerű használata. Sőt, hatékonyan csökkenti az éhségérzetet, miközben fogyasztásával nem viszünk be kalóriát a szervezetbe. Tehát   érthető, hogy egészségünk szempontjából kulcsfontosságú a belek állapota. Ahogy Paracelsus fogalmazott, a „halál a belekben kezdődik”. A rostok segítik kipucolni a lerakódásokat és hozzásegítenek az optimális emésztéshez. Míg más rostok dörzsölhetik a bélfalat, az útifű maghéj vízből képes akár tömegének hússzorosát is felszívni, minek következtében zselés állagot nyer, amellyel végig halad az emésztőrendszeren. A vékonybelünkben apró, bonyolult szerkezetű bélbolyhok találhatók, melyek összfelszíne egy teniszpálya nagyságú területnek feleltethető meg. Ezekben a bolyhokban rakódnak le a bomlástermékek és innen képes az útifűmaghéj lágyan felszívni és eltávolítani azokat, megelőzve az önmérgeződést, az élősködők elszaporodását és az elsavasodást. Az útifű maghéj 85%-os rosttartalmával a fentieken túl, csökkenti a koleszterin és vércukor szintet, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, migrénes panaszokat, segít székrekedés esetén. Használata hozzájárul olyan bőrbetegség leküzdéséhez, mint a pikkelysömör, ekcéma, akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után. Vegetáriánus zselésítő anyagként is használható, hiszen állati zselatin helyett, főzés nélkül is alkalmazható sűrítésre.

Elmondhatjuk tehát, hogy az útifű maghéj önmagért beszél, igazi „szuperétel”, melyet érdemes mindnyájunknak beépíteni étrendünkbe és tisztítókúráinkba. Megtalálható a bioboltok polcain, vagy rendelje meg közvetlenűl a forgalmazótól online vagy személyesen.

Fogyasztása ajánlott:
- emésztési problémák (szorulás, hasmenés, puffadás) esetén
- kúra szerű alkalmazására az emésztőrendszer tisztításához

 

Tápanyagtartalom (100 g-ban):
Energia: 125 J / 0,029 kcal
Fehérje: 2,5 g
Szénhidrátok: 4,0 g
Cukrok: 0 g
Keményítő: 4,0 g
Összes zsír: 0,5 g
Telítetlen zsír: 0 g
Élelmi rostok: 85 % 

 

Tipp: Reggel és este egy pohárral

A gyógynövényboltokban kapható útifűmaghéjból egy evőkanálnyit érdemes elkeverni két deci vízben, gyümölcslében vagy teában - tejben azonban nem duzzad meg. Reggel és este 20-30 perccel étkezés előtt javasolt egy-egy pohárral meginnod belőle.

Arra ügyelj, hogy amint felkeverted a pohárban az őrleményt, minél gyorsabban el kell fogyasztanod, mert az útifűmaghéj magas rosttartalma miatt gyorsan megszívja magát, és zselés állagú lesz.

 

 

Bővebben a témáról:

https://www.femina.hu/fogyokura/utifumaghej_kura

https://utifumaghej.hu/index.php/10-utifumaghej/1-ujra-hodit-az-utifu-maghej

Elérhetőség

dietaénigyszeretlek.hu

© 2014 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode